Igrzyska Polonijne - w Wiśle rywalizować będzie ponad 250 sportowców z 15 krajów
Otwarcie igrzysk odbyło się w Wiśle, ale uczestnicy będą rywalizować nie tylko w tym mieście, lecz m.in. na lodowisku w Cieszynie. Przyjezdni wystartują w biegach narciarskich, narciarstwie alpejskim, nordic walking, snowboardzie i wieloboju łyżwiarskim, snowboardzie. W programie są też I Otwarte Światowe Mistrzostwa Polonijne w skokach narciarskich, jak i turniej rodzinny, dziecięcy. Jednak ze względu na pogodę program imprezy może ulec zmianie. Oficjalnym miastem-współgospodarzem imprezy oprócz Wisły jest także Szczyrk.
Imprezę organizuje Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", które ma „stałe porozumienie o współpracy z Polskim Komitetem Olimpijskim".
Podczas ceremonii otwarcia zastępca burmistrza Wisły Katarzyna Czyż-Kaźmierczak przypomniała, że to właśnie w tym mieście zaczyna swój bieg jedna z najbardziej znanych polskich rzek.
„Małe górskie potoki, Czarna i Biała Wisełka, łączą się, tworząc źródła rzeki, która płynie przez serce naszego kraju aż do Bałtyku. Jesteśmy pewni, że tak jak małe strumienie łączą się, tworząc potężną rzekę, tak i te igrzyska będą okazją do wspólnej zabawy, rywalizacji sportowej i budowania więzi, które przetrwają lata. Wisła to nie tylko piękne krajobrazy i doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych, ale przede wszystkim miejsce, gdzie każdy czuje się jak w domu”.
Przyznała, że organizatorom kłopot sprawia aura, zwłaszcza stosunkowo wysoka temperatura: „Jestem jednak przekonana, że pomimo braku śniegu wszystko odbędzie się zgodnie z planem, lekko zmodyfikowanym, ale jednak planem. W końcu najważniejsze w tych igrzyskach nie są tylko wyniki sportowe, ale przede wszystkim możliwość spotkania i spędzenia czasu razem – tutaj, w Polsce, która dla wielu z Państwa pozostaje symboliczną ojczyzną”.
Muzyczną gwiazdą wieczoru był zespół Bartnicky.
Historia igrzysk polonijnych rozpoczęła się w 1933 roku, kiedy to podczas V Zjazdu Rady Organizacyjnej Polaków z Zagranicy, postanowiono zorganizować w ojczyźnie I Polonijne Igrzyska Sportowe. II wojna światowa i niechęć do nich w czasach PRL sprawiły, że do idei polonijnych igrzysk wrócono dopiero po wielu latach. W latach 90. pierwszy prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", prof. Andrzej Stelmachowski, wskrzesił Światowe Igrzyska Polonijne i od tamtego czasu stały się wydarzeniem cyklicznym.
XV Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne odbyły się pod koniec lutego 2024, także w Wiśle.
Oprócz rywalizacji sportowej w programie są też wydarzenia kulturalne i integracyjne. Tym razem jest to np. wieczorne spotkanie (w czwartek) ze zdobywcą srebrnego medalu na ZIO w Turynie (2006 r.) byłym biathlonistą Tomaszem Sikorą. (PAP)
rcz/ co/