Zła jakość powietrza w regionie, wydano powiadomienia
W nocy z czwartku na piątek najwyższe stężenie smogu pokazywały stacje: w Goczałkowicach-Zdroju,, gdzie czujniki odnotowały o północy 150 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześcienny powietrza oraz w Gliwicach, gdzie o godz. 2. wskazania sięgnęły 140 mikrogramów, przy średniodobowym poziomie alarmowania 150 mikrogramów.
W czwartek, podobnie, jak w poprzednich dniach, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska powiadomił o ryzyku wystąpienia na terenie woj. śląskiego przekroczenia poziomu informowania (100 mikrogramów na metr sześcienny) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.
Prognozowane na piątek przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 obejmują miasta: Gliwice, Zabrze, Bytom, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Świętochłowice, Katowice, Chorzów, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Tychy, Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój oraz Bielsko-Biała, a także powiaty: gliwicki, tarnogórski, bieruńsko-lędziński, raciborski, rybnicki, mikołowski, wodzisławski, pszczyński, bielski, cieszyński i żywiecki.
W czwartek GIOŚ powiadomił o stwierdzonym dzień wcześniej przekroczeniu poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 na stacjach w: Bielsku-Białej (średniodobowo 111 mikrogramów), Goczałkowicach-Zdrój (107 mikrogramów), Katowicach - stacja komunikacyjna przy autostradzie A4 (109 mikrogramów), Ustroniu (105 mikrogramów) oraz Żywcu (105 mikrogramów).
Stacje pomiarowe jakości powietrza odnotowują w ostatnich dniach bardzo złą jakość powietrza w wielu punktach woj. śląskiego. Znaczny wzrost zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM10 nastąpił na przestrzeni ostatnich dni praktycznie w całym regionie.
Jak wynika z danych Państwowego Monitoringu Środowiska, udostępnianych na portalu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w czwartek 1 grudnia o godz. 2. chwilowe wskazanie stacji pomiarowej w Zabrzu zbliżyło się do 240 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześcienny powietrza, a we wtorek 5 grudnia o godz. 17. przekroczyło tam 190 mikrogramów.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października 2019 r. alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10 (wcześniej było to 300 mikrogramów).
Tzw. poziom informowania to 100 mikrogramów, czyli dwukrotne przekroczenie dobowej normy jakości powietrza, ustalonej dla pyłu PM10 na 50 mikrogramów. Limit dni w ciągu roku z przekroczoną normą jakości powietrza (średnio 50 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześc. w ciągu doby) wynosi zgodnie z przepisami 35.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ maak/