ZUS: 1,1 mld zł wsparcia dla firm w województwie śląskim w ramach Tarczy Antykryzysowej
O zwolnienie ze składek mogą ubiegać się firmy zgłaszające do ubezpieczeń społecznych mniej niż 50 osób, spółdzielnie socjalne, osoby duchowne, a także osoby prowadzące pozarolniczą działalność opłacające składki wyłącznie na własne ubezpieczenia, w tym osoby korzystające z ulgi na start - przypomina Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim. Przedsiębiorcy, którzy mogą skorzystać z Tarczy Antykryzysowej, mają czas do 30 czerwca na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek. Muszą także do 30 czerwca złożyć dokumenty rozliczeniowe za okres od marca do maja 2020 r. chyba, że zgodnie z przepisami są zwolnieni z ich składania Śląskie oddziały ZUS cały czas realizują wypłatę świadczenia postojowego. Do 3 czerwca zrealizowano 145 tysięcy wypłat na kwotę przekraczającą 284 mln zł. O takie wsparcie mogą ubiegać się osoby prowadzące działalność gospodarczą i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne. W naszym regionie o postojowe stara się ponad 172 tys. osób, z czego zdecydowana większość to osoby prowadzące działalność gospodarczą.
Przedsiębiorcy, którzy nie mają jeszcze profilu na Platformie Usług Elektronicznych, w prosty sposób mogą go założyć np. przy okazji wizyty w ZUS. Najwygodniej jednak zrobić to bez wychodzenia z domu, przez internet, wykorzystując profil zaufany albo bankowość internetową. Obecnie na PUE ZUS zarejestrowanych jest już ponad 4,1 mln osób.Od 26 maja ZUS na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) dodał możliwość podglądu wniosku o świadczenie postojowe. Teraz można także sprawdzić wniosek o zwolnienie z opłacenia składek. - Funkcja jest dostępna dla osób, które mają profil na PUE i złożyły wniosek RDZ – czyli właśnie o zwolnienie ze składek. Informacje są zamieszczone w zakładce „Płatnik” w bocznym menu „Dokumenty i Wiadomości . Tam znajduje się dodatkowa zakładka „Tarcza antykryzysowa – wnioski” - podpowiada rzeczniczka.
Zachęcamy do składania wniosków o pomoc z Tarczy Antykryzysowej elektronicznie, za pośrednictwem PUE. To najwygodniejszy sposób, który zmniejsza ryzyko popełniania błędu i tym samym przyspiesza obsługę wniosku - dodaje Beata Kopczyńska.